Gada vēsturnieks 2019 – Ēriks Jēkabsons

2020. gada 8. martā

Balvu “Gada vēsturnieks Latvijā 2019” ir ieguvis Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes profesors, Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis, Dr. hist. Ēriks Jēkabsons.

Balvas ieguvējs tika noskaidrots sabiedriskā aptaujā, ko Vēstures izpētes un popularizēšanas biedrība organizē jau devīto gadu.

Prof. Jēkabsons balvu ir ieguvis jau otro reizi, jo līdzīgi aptaujas dalībnieki lēma arī pirms septiņiem gadiem, kad profesors tika izvēlēts par Gada vēsturnieku 2012.

2019. gads Latvijas vēstures pētniecības jomā ir bijis notikumiem bagāts, tāpēc izvēlēties, kura vēsturnieka devums būtu īpaši izceļams, šoreiz bija īpaši grūti. Izšķiroša nozīme, iespējams, bija Latvijas valsts simtgades norisēm, jo pērn apritēja nozīmīga gadskārta virknei Latvijas Neatkarības kara notikumu, kas ir viens no svarīgākajiem prof. Jēkabsona pētniecības virzieniem.

Lai gan Neatkarības karš ir viens no spēcīgākajiem Latvijas valsts izveides un tautas vēsturiskās atmiņas pamatiem, par tā laika notikumiem joprojām ir daudz nezināmā un nepelnīti noklusētā. Savukārt sabiedrības romantizētie priekšstati par tā laika notikumiem traucē saskatīt kopsakarības, izprast notikumus arī mūsdienu ģeopolitiskajā situācijā, daudzkārt uzsvēris Ē. Jēkabsons.

Caur profesora publikācijām un intervijām medijos sabiedrībai ir bijusi iespēja pārdomāt savus priekšstatus par Latvijas brīvības cenu, uzzināt daudz jauna par citu nacionālo armiju neatsveramo atbalstu un Latvijā dzīvojošo mazākumtautību pašaizliedzīgo ieguldījumu Latvijas neatkarības izcīnīšanā un nosargāšanā.

Tā kā balva tika pasniegta Starptautiskajā sieviešu dienā, 8. martā, jāpiemin, ka vairākas profesora publikācijas veltītas sieviešu un bērnu ieguldījumam Latvijas uzvaras Neatkarības  karā izcīnīšanā.