Vēstures izpētes un
popularizēšanas 
biedrība 
  • Sākums
  • Par mums
  • Izdevumi
    • Ģermānija
    • Vidzemes stāsti
    • Padomju Latvija 1918-1919
  • Gada vēsturnieks
  • Sarunas par vēsturi
  • Veikals
  • Galerija
  • Jaunumi
  • Kontakti

"Es atsakos!" – vēsturnieces Inetas Lipšas paziņojums par nomināciju "Gada vēsturnieks" un viedoklis par situāciju Latvijas vēstures zinātnē

8. marts, 2023 pl. 9:28, 18 komentāri

Es atsakos.

Jo – metaforās runājot – ir kritis pēdējais piliens.

Vārdu sakot, manuprāt, tāpat kā vēsturiskās spēlfilmas un seriālus, dažādus raidījumus un populāros rakstus par vēsturi, arī šo nomināciju “Gada vēsturnieks” cilvēki parasti uztver kā tādu apliecinājumu, ka vēstures izpētē, citējot klasiķi, “mēs ejam stāvus gaisā”. Galu galā vēsturnieku konsultantu atrast var, kaut kādus vecus rakstu galus par tēmām atrast var utt. Bet tam, ka “atrast var” ir iluzors sakars ar vēstures zinātni.

Es nevēlos izlikties, ka Latvijas valstī ar vēstures zinātni viss ir kārtībā; es nevēlos turpināt uzturēt to ilūziju, ka Latvijas politiķi nodrošina valsts finansējumu, lai vēsturnieki strādātu, pētot Latvijas pagātni.

Parasti balsotāji redzējuši izdotās grāmatas. Man tās pagājušajā gadā bija divas – “Latvijas Bankas vēsture, 1922–1940” un “Viena. Grozāmo sarakstu slazdā: sieviešu politiskā vēsture, 1922–1934”. Ne viena, ne otra nav tapušas, pateicoties lieliskajam – pēdiņās – finansējumam, ko deputāti un ministri ir atvēlējuši – precīzāk būtu teikt: noskauduši – Latvijas vēsturei un kopumā – humanitārajām zinātnēm Latvijā.

Vēstures izpēte drīzāk nenotiek, kā notiek. Bet ilūziju par to, ka vēstures izpēte notiek, uztur politiķu organizētās publiskās diskusijas, kurās piedalās arī vēsturnieki un runā par jebkuru tēmu, ko politiķi piedāvājuši. Visi diskusiju dalībnieki parasti apliecina: jā, jā, mums vajag pētījumus par okupācijas laiku 20. gadsimtā, mums vajag par iepriekšējiem gadsimtiem. Tā dedzīgā gaisotne it kā paredz, ka kaut kur otrajā plānā vēsturnieki katru darbadienu to vagu dzen uz priekšu – katrs savā laika periodā, katrs savā tēmā utt., kā tam normāli vajadzētu notikt. Bet – Latvijas valstī tā otrā plāna vienkārši nav! Karalis ir kails! Saeimas un valdības un ministriju jeb nozaru administratori Latvijas valstī ir izveidojuši tādu zinātnes sistēmu, ka tā neapmaksā zinātnieku ikdienas darbu ne viduslaiku vēstures, ne agro jauno laiku vēstures, ne jauno laiku vēstures, ne 20. gadsimta vēstures izpētē!

Es teiktu pat vairāk –

līdzšinējās un tagadējās Saeimas, valdības un nozaru administratori apzināti iznīcina vēstures zinātni Latvijā. Jo – kā citādi vērtēt faktu, ka Latvijas Zinātnes padomes administrētajā pēdējā zinātnisko projektu konkursā finansējumu izpētei piešķīra tikai 7% no iesniegto projektu skaita?! Tas turpinās jau gadiem. Un – ko tas nozīmē dzīvē? Piemēram, to, ka Latvijas vēstures institūtā pēdējos gados ir atlaista virkne vēsturnieku! Ja kādam šķiet, ka mēs ikdienā uz priekšu dzenam pagātnes izpētes vagu viduslaikos, agrajos jaunajos laikos, jaunajos laikos un jaunākajos laikos, respektīvi, pētām pagātni no brīža, kad šeit parādījās rakstītie vēstures avoti, līdz valsts atjaunošanai 1991. gadā, tad – ziniet, ka nekas tāds nenotiek!

Nupat, beidzot institūts 20. gadsimta Latvijas vēstures 3. un 4. sējumu; no 1944. līdz 1964. gadam – 20 gadus pēc otrā sējuma, kuru izdeva 2003. gadā! Vai mums būtu vajadzīgs 5. sējums par laiku no 1965. gada līdz 1985. gadam un līdz 20. gadsimta beigām? Man vajag! Vai vēsturnieki strādā, lai to izpētītu un uzrakstītu? Nē!

Latvijas politiķu rīcība liecina, ka Latvijas valsti viņi uzskata par nabagmāju, kas – lai tā nesabruktu pavisam – nedrīkst atvēlēt regulāru finansējumu, kas nepieciešams fundamentāliem pētījumiem. Proti, tādiem pētījumiem, kuriem vajag daudz vairāk nekā trīs gadus un vajag pilnas slodzes atdevi.

Nominācija ir devusi man iespēju publiski aicināt nošķirt ilūziju no īstenības – nošķirt vēstures komunikāciju no vēstures zinātnes.

Kā saka, esmu to izmantojusi.

Ineta Lipša


Foto: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitātes Komunikācijas departaments.

18 komentāri - "Es atsakos!" – vēsturnieces Inetas Lipšas paziņojums par nomināciju "Gada vēsturnieks" un viedoklis par situāciju Latvijas vēstures zinātnē

Maija Kūle - 8. marts, 2023 pl. 11:46
Viss, ko saka Ineta Lipša, ir taisnība. Arī par sistēmu, kura ir novedusi humanitārās zinātnes līdz aprakstītajai situācijai un ne tikai vēsturē, bet arī literatūras zinātnē, filosofijā, valodniecībā uc.Arī sociālās zinātnes netiek pietiekami veicinātas no valsts puses. Izrādīšanās kultūra pastāv, un ar to tiek mēģināts nosegt traumatizējošo situāciju.
Jāsāk masveida kustība, atklājot īsto ainu zinātnē un ar to jāliek lēmumu pieņēmējiem mainīt iznīcināšanas kursu uz atjaunotnes kursu.
Baiba Eglaja - 8. marts, 2023 pl. 12:12
Lepojos
Gustavs Strenga - 8. marts, 2023 pl. 12:21
Lepojos ar izcilo vēsturnieci Inetu Lipšu un atbalstu to, ko viņa raksta!
Kaspars Strods - 8. marts, 2023 pl. 13:14
Visu cieņu Inetai!
Dainis Deigelis - 8. marts, 2023 pl. 13:14
Paldies par drosmi pateikt, kā patiesībā ir.
Ineta Zelca Simansone - 8. marts, 2023 pl. 13:35
Prieks par atzinību Inetai Lipšei, bet liels respekts par atsacīšanos no balvas, kamēr nozare stagnē!
Iveta Skripste - 8. marts, 2023 pl. 14:50
Malacis, Ineta! Visās nozīmēs.
Ilma Rugāja - 8. marts, 2023 pl. 17:28
Ļoti novērtēju Inetas paveikto. Un ļoti cienu arī viņas viedokli, skaidrojumu un argumentus.
aija miezīte - 8. marts, 2023 pl. 17:50
Cik ļoti smagi iedragāta ir vēstures mācīšana skolās, filosofijas, loģikas, ētikas izmešana no skolu programmām! Un tālāk jau turpinājums ir šeit Inetas Lipšas rakstītajā. Naudas nav fundamentāliem pētījumiem. Zinātne ir kā ubags, kam jālūdzas naudiņu izdzīvošanai.
Cieņa Inetai Lipšai. Vai tas tiks sadzirdēts no tiem, kuri bez jēgas prot izniekot miljonus?
Gunārs - 8. marts, 2023 pl. 18:08
Kas notiek Latvijā?! Kas kas, bet drosmīgu cilvēku Latvijā ir daudz.. Ceru- būs arī rezultāti! Valdībai būs jārespektē JAUNO VĒSTURNIEKU secinājumi. Kā var izaudzināt cilvēku par savas valsts patriotu bez Latvijas vēstures padziļinātas apgūšanas?!
Andris Upenieks - 8. marts, 2023 pl. 20:47
Paldies, Ineta! Vēsture no skolas ir izmesta. Skola 2030 ir izglītības plānprātība.
Guntis Vāveris - 8. marts, 2023 pl. 21:10
Piekrītu! Viss ir tik bēdīgi, ka pat domāt par šo situāciju vairs negribas..
janis.gannoss@inbox.lv - 9. marts, 2023 pl. 9:59
Kā vēsturnieks iesaku iepazīties ar vēsturnieka F.viedokli par Boloņas jeb kompetenču sistēmu vispār. Cieņa vēsturniece,kura nepieņem šādas valdības apbalvojumus.
Guntis - 9. marts, 2023 pl. 12:52
Patiesi pētīt vēsturi, īpaši neseno, nevis apkalpot politisko pasūtījumu, ir bīstami. Karalis var izrādīties kails un ideoloģiskie uzstādījumi paštaisni. Jau tajos materiālos kas ir, par Valsts izveidi, Brīvības cīņām, agrāro reformu, par valsts pievienošanu PSRS, dzīvi tajā, valsts atjaunošanu, formulējumi vienmēr ir tādi aptekami un varoņi izdomāti aizstājot patiesos darītājus. Tāpēc uzturēt vēsturi politikāņiem nav nekādas intereses, no ideologiem un reklāmas ir lielāks labums.
Arvīds Ulme - 10. marts, 2023 pl. 9:09
Tas nenotiek nejauši - globālisti nīst personības "kā šķiru!" Arī vēsturiskās..
.
Elmīra - 10. marts, 2023 pl. 9:57
Jau pirms vairākiem gadiem intervijā minēju, ka zinātne iet ar ubaga tarbu un kad Saeimas komisijā par to diskuteju ar Danu Reizniece un aizradiju par to, ka zinātnes bāzes finansējums vēl arvien nav atjaunots kopš 2009.g. krīzes, bet sev algas pielikusi, tad atbilde bija "mēs esam likumpaklausigi". Cieņa par zinātnes patieso spoguli vēsturniecei
Voldis Prancāns - 10. marts, 2023 pl. 11:51
Pilnībā piekrītu! Vēstures nepētīšanai seko faktu trūkums, kas savukārt paver ceļu nepamatotām, manipulatīvām interpretācijām, ačgārniem "vēstures stāstiem". Piemēram - krusta kari pārtraukuši vietējo barbarisko cilšu savstarpējos kašķus, Livonija bijusi latviešu valstiskuma pirmsākums, mēs esot izvēlējušies pievienoties civilizētajai Eiropai, 700 gadu verdzības ir mīts, baronu pirmās nakts tiesības uz zemnieku līgavām un raganu sārti - par to vēsturniekiem nav ziņu. Visādi kaktu vēsturnieki cep augšā pasūtījuma darbus, kas Latvijas un latviešu, baltu tautu vēsturi parāda pasūtītājam izdevīgā gaismā! Nacionālo vēstures muzeju okupējuši kristīgās baznīcas ietekmēti speciālisti, kas vēsturi redz un interpretē ne vienkārši vienpusīgi, bet kropli!
Arturs Vaišļa - 11. marts, 2023 pl. 18:00
Ārzemju braucieniem gan atrodas naudiņa!

Komentēt







Jaunākie ieraksti

  • Gada vēsturnieks 2022 – “Es atsakos!”
    8. mar. 2023
  • "Es atsakos!" – vēsturnieces Inetas Lipšas paziņojums par nomināciju "Gada vēsturnieks" un viedoklis par situāciju Latvijas vēstures zinātnē
    8. mar. 2023
  • Gada vēsturnieks 2021 – Ineta Lipša
    11. mar. 2022
  • Gada vēsturnieks 2020 – Andrejs Gusačenko
    8. mar. 2021
  • Gada vēsturnieks 2019 – Ēriks Jēkabsons
    8. mar. 2020